O czym pamiętać, kupując używany samochód?

bsnsuple
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno używanego samochodu to dobry sposób na zaoszczędzenie i często jedyna opcja dla osób z ograniczonym budżetem. Na co musisz zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny pojazd z rynku wtórnego?

Samochód to jeden z podstawowych środków transportu, jednak jego zakup wiąże się z ogromnym wydatkiem. Stąd dużą popularnością cieszą się auta z rynku wtórnego. Nie wszyscy znają się na motoryzacji i nie zawsze wiedzą, jak wybrać używane auto, aby służyło im przez co najmniej następne kilka lat. Przygotowaliśmy garść porad, które powinny ułatwić podjęcie decyzji.

Uważnie czytaj ogłoszenia

Na zdjęciach wszystko może wyglądać ładnie, szczególnie gdy ktoś zadba o odpowiednie ustawienie samochodu i oświetlenie. Nigdy nie kupuj w ciemno używanego auta, choćby jego zdjęcia w popularnych serwisach z ogłoszeniami przypominały fotografie z katalogów. Jeśli zainteresuje Cię dany model, najpierw skontaktuj się z ogłoszeniodawcą, wypytaj o stan techniczny, historię wypadkową, ostatnie naprawy i wymiany części bądź płynów. Później umów się na spotkanie, żeby osobiście obejrzeć samochód.

Sprawdź stan techniczny

Jak już spotkasz się ze sprzedawcą, obejrzysz auto i stwierdzisz, że na żywo nie wygląda gorzej niż na zdjęciach, zajmij się sprawdzeniem stanu technicznego. Jeśli nie jesteś zbyt doświadczonym kierowcą, zabierz ze sobą kogoś, kto bardziej zna się na motoryzacji. Zajrzyj pod maskę, sprawdź stan kierownicy i gałki zmiany biegów, zwróć uwagę na elementy eksploatacyjne i przyjrzyj się fotelom i tapicerce. We współczesnych samochodach nie brakuje elektronicznych udogodnień – czasami wystarczy awaria jednego, aby unieruchomić cały pojazd, dlatego również dokładnie je sprawdź.

Upewnij się jeszcze, czy auto faktycznie jest bezwypadkowe albo brało udział tylko w kolizjach, o których wspomniał sprzedawca. Obejrzyj, czy na lakierze nie ma żadnych otarć i sprawdź szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami karoserii. Listwy na drzwiach i błotnikach powinny się pokrywać i być równoległe – jeśli tak nie jest, może to oznaczać, że jeden z elementów nie został odpowiednio dopasowany. Nie pomijaj również sprawdzenia, czy na samochodzie są punkty korozyjne i rdzawe naloty – z czasem z pewnością się powiększą, więc trzeba szybko zadbać o naprawę.

JamesDeMers/pixabay.com

Przejedź się na próbę

Jazda próbna jest konieczna, zanim zdecydujesz się na zakup używanego pojazdu. To najlepszy sposób na przekonanie się, czy silnik działa tak, jak powinien. Poza tym dopiero podczas jazdy potencjalny kierowca może stwierdzić, czy w danym samochodzie czuje się na tyle swobodnie, aby chcieć jeździć nim przez następne lata.

Pamiętaj o kwestiach formalnych

Sprawdziłeś stan techniczny, przejechałeś się i stwierdziłeś, że właśnie znalazłeś idealny dla siebie pojazd? To teraz możesz zająć się kwestiami formalnymi. Razem ze sprzedawcą sporządźcie umowę kupna–sprzedaży. Odpowiednie wzory można znaleźć w internecie. Pamiętaj, że poprawnie sporządzona umowa powinna zawierać dane umożliwiające identyfikację samochodu, dane sprzedającego i kupującego oraz cenę.

Zakupiony pojazd musisz zarejestrować w wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Masz na to 30 dni od zakupu. Rejestracja wiąże się z dodatkowymi opłatami, na przykład za tablice rejestracyjne.

Zdj. główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zastosowanie grzybów terapeutycznych w codziennej diecie – korzyści i porady
Zastosowanie grzybów terapeutycznych w codziennej diecie – korzyści i porady
Odkryj moc grzybów terapeutycznych w codziennej diecie. Dowiedz się, jakie korzyści mogą przynieść Twojemu zdrowiu i jak je prawidłowo stosować. Porady ekspertów z branży dietetycznej.
/