Jak samodzielnie zrobić eko świeczkę?

bsnsuple
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Świeczki zrobione z naturalnych składników są świetnym pomysłem na prezent. Potrafią umilić wieczór swoim pięknym zapachem, a na dodatek nie są szkodliwe dla środowiska. Podpowiadamy, jak zrobić je samodzielnie!

Dlaczego lepiej postawić na eko świeczkę?

W sklepach najczęściej możemy spotkać świece parafinowe, ale coraz popularniejsze stają się także ich naturalne odpowiedniki z wosków sojowych lub pszczelich. Okazuje się, że trend ten może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Świece parafinowe mogą bowiem uwalniać do atmosfery potencjalnie niebezpieczne substancje chemiczne. Jako że parafina jest produktem ubocznym ropy naftowej, jej spalanie może wiązać się z uwalnianiem do powietrza sadzy, a także toulenu i benzenu. Osoby często korzystające z takich świec mogą odczuć negatywne skutki, czyli pogarszającą się kondycję układu oddechowego i krwionośnego.

To będzie Ci potrzebne

Zrobienie własnej świeczki z naturalnych materiałów nie jest trudne, ale wymaga trochę czasu. Na początek musisz zgromadzić potrzebne rzeczy. Najważniejszy jest wybór naturalnego, nietoksycznego wosku – sojowego, pszczelego lub kokosowego. Potrzebny będzie też bezołowiowy knot np. z bawełny lub drewna, klamerka lub spinacz oraz żaroodporne naczynie. Za wyjątkowy zapach będzie odpowiadać wybrany przez Ciebie olejek eteryczny. Polecamy sięgnąć po naturalny wariant bez składników syntetycznych. Możesz też oczywiście zrezygnować z zapachu.

Czas zrobić własną świeczkę!

Przygotuj knot

Jeśli udało Ci się już przygotować wszystkie materiały, możesz przejść do robienia własnej eko świeczki. Na początek upewnij się, że wybrany przez Ciebie knot jest wystarczająco długi. Weź przy tym pod uwagę, że powinien wystawać około 1,5 cm od powierzchni wylanego wosku, by można było go bez problemów podpalić. Knot powinien być solidnie zamocowany na środku dna naczynia, np. klejem na gorąco.

Roztop wosk

Teraz możesz roztopić wosk. Zrobisz to, podgrzewając go w mikrofalówce w około 30-sekundowych odstępach. Między każdym etapem musisz rozmieszać wosk i powtarzać proces aż do całkowitego roztopienia. Zwykle zajmuje to około 3–4 minuty.

Jeśli nie posiadasz mikrofalówki, możesz skorzystać z garnków. Wystarczy, że położysz wosk w małym rondlu, a następnie postawisz go w większym garnku z gotującą się wodą. Taka kąpiel zwykle zajmuje około 30 minut.

Do roztopionego wosku możesz dodać wybrany wcześniej olejek eteryczny i wszystko dokładnie wymieszać.

Przelej wosk do naczynia

Następnie przelej wosk do swojego żaroodpornego naczynia. Może być to słoik lub kubek, ale sprawdzą się także różne stare naczynia, którym chcesz dać drugie życie. Przy wlewaniu uważaj, by nie skrzywić knota i cały czas utrzymywać go na środku naczynia. Dobrym sposobem jest przytrzymanie go klipsem lub spinaczem do ubrań.

Teraz wystarczy, że dasz swojej świecy kilka godzin na ostygnięcie. Gdy wosk przyjmie już formę stałą, możesz zabrać klips z knota i ewentualnie skrócić go nożyczkami do pożądanej długości.

(fot.pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kartridże do tatuażu – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Kartridże do tatuażu – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Tatuaż to sztuka, która ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Jednym z najnowocześniejszych wynalazków dla świata tatuażu są kartridże do tatuażu. W tym artykule opiszemy, czym są kartridże do tatuażu oraz dlaczego warto korzystać z tej technologii. Dowiedz się również, jakie igły do tatuażu warto stosować.
/